• Kahveleri daha yumuşak içmemizi sağlayan ya da daha lezzetli hale getiren aroma vericiler, süt tozları ve kullanılan şuruplar vücudumuza zarar veriyor mu? Özellikle gün içerisinde fazla kahve tüketen kişilerin, her içişinde süt tozu, krema ya da aroma vericileri kullanması, obeziteye, kalp, karaciğer yağlanmasına ve dolaşım sistemi bozukluklarına neden olabiliyor.

 • SÜT TOZU ZARARLARI NEDİR?

  Karaciğer yağlanması: Süt tozunun içerisinde bulunan melamin bileşeni sebebiyle karaciğerde yağlanma ortaya çıkabiliyor.

  Dolaşım sistemini bozuyor: Özellikle kadınlarda dolaşım sistemini bozma riski bulunan süt tozu, selülit oluşumunu da meydana getirebiliyor. 

  Kanser riskini artırıyor: İçeriğinde bulunan melamin, kanserojen maddeler arasında yer alması nedeniyle kanser riskini de artırıyor.

 • Böbrek hastalıkları: İçeriğinde bulunan Sodyum Aluminosillicate maddesi sebebiyle böbrek hastalıklarını meydana getirebiliyor. 

  Kan değerlerini etkileme: İçeriğinde bulunan dipotasyum fosfat maddesi yine böbreklere zarar verme riski taşıdığı gibi, kandaki hemoglabin değerini de etkileyebiliyor.

  Bağımlılık yapıyor:  Kahve ağartıcının tatlandırması adına işlenmiş şeker maddeleri, bağımlılık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

 • SÜT TOZU İÇERİĞİNDE NE VAR?

  Süt tozu, sütün suyunun uçurulması ile elde edilen bir maddedir. Kahvenin tadını yumuşatmak ve aroma vermek amaçlı kullanılır. İçeriğinde palm yağından, mısır şurubuna ve glikoz şurubuna kadar, uzmanlar tarafından zararlarına dikkat çekilen birçok maddeyi barındırır. 

 • BÖLGESEL YAĞLANMALAR ORTAYA ÇIKABİLİYOR!

  Kahvelerin tatlanması için kullanılan süt tozları, içeriğinde barındırdığı doymuş yağlar sebebiyle de karaciğeri yağlandırarak, bölgesel yağlanmanın da ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor.

 • SÜT TOZU YERİNE SÜT KULLANIN

  Kahve içerken kullanılan süt tozu içeriğinde barındırdığı glikoz şurubu, aromalar, şeker, maltodekstrin, sodyum kazeinat, asit düzenleyici tuzlar, pamuk ve Palm yağı gibi maddeler sebebiyle vücudu fazlasıyla etkileyebilir. Bu sebeple kahvenize süt tozu yerine mutlaka süt ekleyebilirsiniz. Eğer, süt kullanamıyorsanız, yulaf, soya, hindistan cevizi sütü gibi bitkisel sütleri tercih edebilirsiniz.

 • KAFEİN SINIRI 300 MG'DIR

  Sağlıklı ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler ve bunun yanında hamilelik yaşamayan ya da emzirmeyen bireyler için günlük kafein alma sınırı 300 mg'dır. 

 • 1 fincan Türk kahvesinde 60 mg kafein içerirken,

  Filtre kahve 150-200 mg kafein içerir.

   

Sayfa Yükleniyor..