KONYA Merkez Selçuklu İlçesi Sancak Mahallesi’nde yaklaşık 150 engellinin kaldığı özel bakım ve rehabilitasyon merkezindeki işkence ve yolsuzluk iddiaları, bir çalışanın şikâyetiyle ortaya çıktı.

Gazete Habertürk'ten Zafer Samancı'nın haberine göre; kurucu başkanı M.N.V. olan ve yaklaşık 60 çalışanla 8 yıldır hizmet veren bakımeviyle ilgili ilk iddia yöneticiler hakkında oldu. M.N.V.’nin, devletin hastalara verdiği engelli harçlıklarına sahte faturalandırmayla el koyduğu ileri sürüldü.

ZORLA ÇALIŞTIRMA

Şikâyetçi personel, merkezde zihinsel engelli hastaların da zorla çalıştırıldığını, işkence yapıldığını şöyle anlattı: “Personel kendi yapması gereken bazı işleri hastalara zorla yaptırıyor. Hastalar çöp atma, temizlik ve eşya taşıma gibi işlerde düzenli olarak çalıştırılıyor. İşi yapmak istemeyen hastaya eziyet ediliyor.

Sözde yaramazlık yapanlar dövülüyor. Vücutlarında sigara söndürülüyor. Bu olay diğer hastaların önünde özellikle yapılarak ‘Yaramazlık yapar sözümüzü dinlemezseniz sizin de başınıza bu gelir’ mesajı veriliyor.

150 hasta kimi zaman 10’arlı kimi zaman 5’erli gruplara ayrılarak banyoya götürülüyor. Çırılçıplak soyulan hastaların üzerine sabun dökülüp araba yıkar gibi fırçalarla yıkanıyor.

Hastalar belli zamanlarda grup faaliyet odalarına alınıyor. Bu sırada hastaların başında mutlaka 1 bakıcı, 1 sağlıkçı ve 1 uzman bulunması gerekiyor. Ama bu çoğu zaman yapılmıyor. Kendi başlarına kaldıkları bir zaman diliminde bir hasta diğer hastanın kulağını ısırıp kopardı.”

Skandalı ortaya çıkaran ihbarcı personel, engellilerin çalıştırıldığı ve dövüldüğüne ilişkin fotoğrafları da paylaştı

‘YOLSUZLUK KANITLANDI’

KORKUNÇ iddialar üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bakım merkeziyle ilgili soruşturma başlattı. İşlemle ilgili bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilal Erdoğan şunları söyledi: “Görevlendirdiğimiz muhakkik arkadaşımızın yaptığı incelemede yolsuzluk kesin olarak tespit edildi. Bakanlığımızdan gelen müfettiş arkadaşımız muhakkikin raporunu tamamlamasını bekliyor. Müfettişimiz inceleme yapacak. Tüm iddiaları titizlik içinde değerlendiriyoruz. Soruşturmanın tamamlanması ile birlikte ortaya çıkanlar değerlendirilip gereken yapılacaktır.”

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(27)
  • Misafir 2017-08-16 16:03:01 Bu ulkede rusveti durdurun o kurumu kapatmak cozum degil
  • Misafir 2017-08-14 13:19:46 O KADAR HASTANIN SIRTINDAN PARA KAZANIYORSUNUZ . SİZİN EKMEK TEKNENİZ ONLAR . BU İŞİ YAPIYORSANIZ ADAM GİBİ BAKMAK ZORUNDASINIZ . YARIN BİRGÜN SİZLERİN YADA ÇOCUĞUNUZ AKRABANIZ AYNI DURUMA GELMEYECEĞİ NE MALUM YAZIK DEĞİLMİ BUNUN VEBALİ ÇOK AĞIR BU DÜNYADA ÖBÜR DÜNYADADA BU YAPTIKLARINIZI ÖDERSİSİNİZ . ORADAKİ İNSANLARI TİCARET OLARAK GÖRMEYECEKSİNİZ ONLARIN İNSAN OLDUĞUNU VE SİZE İHTİYACI OLDUĞUNU BİLEREK DAVRACAKSINIZ . AİLESLERİ BAKABİLSELER ZATEN ORAYA VERMEZLER SİZDE ONLARIN SIRTINDAN PARA KAZANIYORSUNUZ İNSAN EKMEK YEDİĞİ YERE PİSLERMİ . ÖNCE İNSAN OLUN YAHU İNSAN ...
  • Misafir 2017-08-13 14:17:25 ya bu misafirler nie isim vermiyorlar
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(27)